Avakado Zutano 4 Adet
Avakado Zutano 4 Adet
Avakado Zutano 4 Adet
Avakado Zutano 4 Adet
Avakado Zutano 4 Adet

Avakado Zutano Fidanı 4 Adet

Fiyat : ₺600,00(KDV Dahil)

- Fidanın açık kök ve tüplü boyu

   Tüplü AVAKADO fidanları 50 cm ile 2 metre arası olur.

 

- Fidanın Yaşı Açık kök ve Tüplü

1 yaşında tüplü - 2 yaşında tüplü - 3 yaşında tüplü

 

- Dikim Mevsimi ve Zamanı

12 ay boyunca dikim yapılabilir. Ancak ideal ay Mart ve Nisan aylarıdır.

 

- Fidanın Güneşlenme İhtiyacı

   Güneş ışığını sever, özellikle Mersin , Adana , Hatay , Antalya , İzmir , Muğla gibi sıcak iklimler ve Karadeniz bölgesi ile ılıman iklimlerde süper verim verir.

 

- Fidanın satıştaki miktarı

  Koli ile kargo gönderim adedi 4 tanedir.  Kargoda kırılma olmaması için koli tam dolu olarak gelir ve sağlam teslim edilir. Antalya şirket merkezi üretim deposundan isteğe bağlı olarak 1 adet bile gelip alabilirsiniz.

 

- Dayanabileceği en düşük sıcaklık

   Soğuğa dayanıklı olup - 4 dereceye kadar etkilenmez. 200 rakıma kadar dikilir.

 

- Yaprak dökme özelliği

Yaprak dökme özelliği yoktur.

 

- AVAKADO fidanının nereye dikileceği

AVAKADO fidanı ılıman ve sıcak iklimleri tercih eder. Ülkemiz şartlarında 200 metre rakıma kadar denemeleri yapılmıştır. Dikimden 3 yıl sonra verim verir.

 

- Ağaç yetişme boyu

  Ağaç dikimi 6X6 metre aralıkla dekara 30 adet olur. Ağaç boyu maksimum 5-6 metrede kalır. Mutlaka budama yapılmalıdır. Dallar gevrek olur ve çok uzarsa kırılır.

 

- Fidanın sulama isteği

   Fidan dikiminde mutlaka bol miktarda can suyu verilir. Ayrıca yaz aylarında 7 günde bir sulama ister suyu ne kadar verirseniz daha iyi gelişir. Susuz arazilerde kesinlikle olmaz.

 

- Budama zamanı ve şekli

   Budama işlemi kış ayında meyve başlamadan önce yapılmalıdır. Şekil olarak taç budama sistemi ile ağaç rahatlatılır. Hasattan sonra budama idealdir.

 

- AVAKADO fidanının gübreleme zamanı

Gübreleme ağaca senede en az 3 kez yapılacak. İlk dikimde tam kök dibinden 20 cm uzağa 15+15+15 çinkolu süper gübreden her köke bir tatlı kaşığı suda eritip verilecektir. Gübreleme dönemi 15 Mart ve 15 Mayıs ile 15 Temmuz’dur. Aralık ayında yaprak dökümünden sonra 18-46 DAP gübre yani kış taban gübresi verilir. Gübreleme miktarı ağacın yaşına göre değişir bilgi için KAPTAN TARIMI arayınız.

 

- İlaçlama zamanı

    Kış ve ilkbahar döneminde bordo bulamacı yapılması mantari hastalıklara karşı faydalı olacaktır. Yapraklarda ve meyvede olan hastalıklara karşı firmamız KAPTAN TARIMI arayıp görüntü gönderirseniz reçete ve ilaç konusunda yardımcı oluyoruz.

 

- Fidanın büyüme hızı

   Bu hız sahibinin iyi besleme ve bakımıyla doğru orantılıdır. Rakım farkından dolayısıyla da büyüme hızı değişir. Dikimden 3-4 yıl sonra meyve verir.

 

- Üretim durumu

Aşılama ve çelik yöntemi ile üretimi yapılmaktadır. Mutlaka aşılı fidan alınmalıdır.

 

- AVAKADO fidanı yaklaşık kaç yıl yaşar   

Türkiye de şu an 50 Yaşında ağaçlar tespit edilmiş olup ömrü çok uzundur. Özellikle tam verimli olduğu dönem 100 yıldır.

 

- Satışta hangi kaba dikilmiş

 Yaprak dökmediği için devamlı olarak tüplü fidan olarak satış yapılmaktadır.

 

- Altında kaç kg toprak var

   5 kg ile 8 kg arası toprak vardır. Tüplü bir şekilde 1 hafta yolculuk yapacak şekilde paketlenip müşteriye gönderilir.

 

-Fidanın dikim bilgisi

Dikim için ideal aralık 6x6 metre ile dekara yani dönüme 30 adettir. Dikimden önce arazi sürülüp tesviye edilir. Çukur yerleri 60 cm derinlik 60 cm genişlik olacak şekilde açılır. Çıkan toprak üzerine yanmış yani eski hayvan gübresi atılıp karışım yapılır ve çukurun yarısı geri doldurulup fidan konulur. Diğer kalan toprak ile fidan dibi kapatılıp çiğnenir ve en az 50 litre can suyu verilerek dikim tamamlanır.

 

- AVAKADO fidanı dikim aralığı

Arazinin durumuna göre 6X6 metre aralıklar ile 1 dekara 20 adet dikim yapılır. Aralık 6 metre üzerinde de olabilir. Ancak daha kısa aralık tavsiye edilmez. 

 

- Çiçeklenme dönemi

İlkbahar ayları yani Mart ayında başlar cinsine göre Mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Her çeşidin çiçeklenme dönemi ve tarihi farklı olmaktadır.

 

- Meyve hasat zamanı

AVAKADO hasadı erkenci çeşitlerde Ağustos ayında başlar, bir sonraki yıl haziran ayına kadar avakado çeşitleri hasadı devam eder. 

- Paketleme şekli

Kargoda zarar görmemesi için özel 3 oluklu kargo kolimize konulup 4’lü paket halinde size ulaştırılır. 

 

- Fidan size geldiğinde yapılacak işler

  Önce paketinden çıkarıp sulayınız. Dikileceği zamana kadar gölgede bekletiniz. Erken dikim çok etkili olur ve toprak adaptasyonu çabuklaşıp tutma oranı yükselir. Dikimden sonra haftada 1 defa sulama yapın ve köklendirici sıvı gübre vererek saçaklanmayı çoğaltın. Sıcak bölgelerde etrafı gölge tülü ile kapatılıp korunmalıdır.

Benzer Ürünler